فهرست بستن

ایران و کره جنوبی؛ اولین دیدار ویلموتس و بنتو

مارک ویلموتس و پائولو بنتو مربیانی هم نسل و از قاره اروپا هستند اما جالب است که تا به حال در عرصه مربیگری گذارشان به هم نیفتاده است.

به گزارش” ورزش سه”، دیدار تیم ملی ایران برابر کره جنوبی اولین جدال مارک ویلموتس و پائولو بنتو سرمربیان اروپایی دو تیم است. ویلموتس البته پیش از این یک بار به عنوان تیم ملی بلژیک سابقه بازی با کره جنوبی را دارد. او در جام جهانی 2014 برزیل و در آخرین بازی مرحله گروهی توانست برابر کره جنوبی به عنوان مربی به پیروزی یک بر صفر رسیده و با 9 امتیاز به مرحله بعدی صعود کند هرچند بلژیک بعد از برد برابر امریکا در یک هشتم نهایی در مرحله یک چهارم با شکست مقابل آرژانتین از دور رقابت ها کنار رفت. مربی بلژیکی تیم ملی یک بار هم به عنوان بازیکن و در جام جهانی 1998 به مصاف کره جنوبی رفت. بازی دو تیم در مرحله گروهی با نتیجه یک بر یک مساوی به پایان رسید و در نهایت ویلموتس که نود دقیقه در ترکیب بود به همراه بلژیک از رفتن به مرحله بعدی بازماند.

مسئولیت سنگین بنتو
پائولو بنتو سرمربی پرتغالی تیم ملی کره جنوبی برای اولین بار به عنوان سرمربی این کشور بازی برابر ایران را تجربه می کند. او در این مدت از حساسیت های بازی ایران و کره جنوبی که در سال های اخیر به اوج رسیده با خبر است. مصاحبه های او قبل از این بازی به خوبی این موضوع را نشان می داد که بنتو قصد دارد ناکامی های سال های اخیر کره جنوبی برابر ایران را آن هم در یک بازی خانگی جبران کند. او تیمی را در اختیار دارد که با مربیان مختلفی مثل اولی اشتلیکه، هونگ میونگ بو و شین تائه هون نتوانسته برابر ایران نتیجه بگیرد و در بازی های مهمی مثل مقدماتی های جام جهانی حتی در خانه مغلوب شده است. البته که در این سال ها هدایت تیم ملی ایران را کارلوس کی روش به عهده داشت که حسابی با تیم ملی کره جنوبی دچار چالش بود. کی روش از همان اولین دیدار با کره جنوبی به این بازی حساس رنگ و بوی جدی تری بخشید و از طرفی هم نتایج خوبی برابر این حریف قدیمی گرفت. بنتو بعد از انتخاب های عجیب و غریب روی نیمکت کره جنوبی، برای جام ملت های آسیا هدایت این تیم را به عهده گرفت اما در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب تیم ملی قطر شد.

اولین دیدار دو هم نسل
مارک ویلموتس و پائولو بنتو هر دو 50 ساله و از بازیکنان دهه نود و ابتدای قرن بیست و یکم اروپا هستند. ویلموتس در دوران فوتبالش در بلژیک (استاندارد لیژ)، آلمان (شالکه 04) و فرانسه(بوردو) بازی کرد و بنتو بیشتر زمان را در پرتغال و مدتی هم در تیم اویدو در اسپانیا توپ زده است.

ویلموتس در دوران فوتبالش یک هافبک تهاجمی بود و بنتو در پست هافبک دفاعی بازی می کرد. در مربیگری هم مربی بلژیکی تیم ملی ایران یک مربی در رده تیم های ملی بوده است. او در تیم های ملی بلژیک و ساحل عاج هم مربیگری کرده است. بنتو اما در سرمربیگری بیشتر مربی باشگاهی بوده هرچند 4 سال نیز هدایت تیم ملی پرتغال را نیز قبل از کره جنوبی عهده دار بوده است. با این وصف دیدار دوستانه تیم ملی ایران و کره جنوبی که فردا(سه شنبه) در ورزشگاه المپیک سئول برگزار می شود اولین جدال مستقیم ویلموتس و بنتو است و نتیجه آن با وجود دوستانه بودن می تواند روی شرایط هر دو مربی تاثیرگذار باشد. ویلموتس بعد از برد برابر سوریه فشار کمتری را نسبت به سرمربی پرتغالی کره جنوبی احساس می کند. فدراسیون و هواداران فوتبال کره جنوبی نیز در این روزها نشان داده اند که به این بازی فراتر از یک مسابقه دوستانه نگاه کرده و به دنبال کسب یک برد و جبران شکست های قبلی هستند.

ویلموتس اما فشار کمتری را حس می کند و تیم فوق العاده ای هم در اختیار دارد. اگر تمرکز کره ای ها روی سون هیونگ مین است مربی بلژیکی مجموعه یک دست و آماده ای از بازیکنان ایرانی را در اختیار دارد. بازیکنان تیم ملی بعد از یک جام جهانی و یک جام ملت ها بازیکنانی باتجربه هستند و این موضوع می تواند برگ برنده ویلموتس در اولین دیدار مهمش روی نیمکت ایران باشد.

منبع : ورزش سه